Murgon Show stud beef cattle | Results

Murgon Show stud beef cattle judging results

Beef Cattle
Stud beef cattle judging at Murgon Show on the weekend.

Stud beef cattle judging at Murgon Show on the weekend.

Aa

Full results from the Stud Beef Cattle judging at the Murgon Show.

Aa

A STRONG showing of 92 stud beef cattle were exhibited at the Murgon Show on the weekend.

The judges were Martin Nolan, Gympie and Aylah Knight, Miles.

The results are as follows:

Steer/Heifer

Champion Steer or Heifer - Rascal exhibited by G. Wicks

Res. Champion Steer or Heifer - Split exhibited by G. Wicks

British Ring

British Jnr Champion Bull - Bownfells Stockman exhibited by Glenrae Pastoral

British Res Jnr Champion Bull - Bowenfells Bandos Boy exhibited by Glenrae Pastoral

British Grand Champion Bull - Bownfells Stockman exhibited by Glenrae Pastoral

Bowenfells Jedda - Grand Champion British Female

Bowenfells Jedda - Grand Champion British Female

British Jnr Champion Female - Ruby Ridge Mackenzie exhibited by Plowman Family

British Res Jnr Champion Female - Bowenfells Special Edition exhibited by Glenrae Pastoral

British Snr Champion Female - Bownfells Jedda exhibited by Glenrae Pastoral

British Res Snr Champion Female - Bownfells Kelsey exhibited by Glenrae Pastoral

British Grand Champion Female - Bownfells Jedda exhibited by Glenrae Pastoral

European Ring

Euro Jnr Champion Bull - Jen-Daview Mr Pinnacle exhibited by Evans family

Euro Res Jnr Champion Bul - Trinity Vale Mythbuster exhibited by T Anderson & B Evans

Euro Grand Champion Bull - Jen-Daview Mr Pinnacle exhibited by Evans family

Euro Jnr Champion Female - Jen-Daview Liquor exhibited by Evans Family

Interbreed Exhibitors Groups

Interbreed Exhibitors Groups

Euro Res Jnr Champion Female - Oakwood Rocking Star exhibited by P & K Foreman

Euro Snr Champion Female - Oakwood Black Sable exhibited by P & K Foreman

Euro Res Snr Champion Female - Trinity Vale Juliet exhibited by T Anderson & B Evans

Euro Grand Champion Female - Oakwood Black Sable exhibited by P & K Foreman

Tropical Ring

Tropical Jnr Champion Bull - Farogan Valley Chief exhibited by Farogan Vally Droughtmasters

Tropical Res Jnr Champion Bull - Seymour Hero exhibited by Seymour Droughtmasters

Tropical Grand Champion Bull - Farogan Valley Chief exhibited by Farogan Vally Droughtmasters

Bundy Galaxy Pearl - Junior champion and Grand Champion tropical female.

Bundy Galaxy Pearl - Junior champion and Grand Champion tropical female.

Tropical Jnr Champion Female - Bundy Galaxy Pearl exhibited by Bundy Droughtmasters

Tropical Res Champion Female - Diamond Valley Miss Foundation exhibited by Diamond Valley Brangus

Tropical Snr Champion Female - Farogan Valley Aura exhibited by Farogan Valley Droughtmasters

Tropical Res Champion Female - Bundy Emerald exhibited by Bundy Droughtmasters

Tropical Grand Champion Female - Bundy Galaxy Pearl exhibited by Bundy Droughtmasters

Interbreed Champions

Interbreed Supreme Bull - Bownfells Stockman exhibited by Glenrae Pastoral

Interbreed Supreme Female - Oakwood Black Sable exhibited by P & K Foreman

Oakwood Black Sable - Interbreed Supreme Female

Oakwood Black Sable - Interbreed Supreme Female

Interbreed Exhibitor Group – 1st Bowenfells Angus, 2nd Seymour Droughtmasters, 3rd Ruby Ridge Angus

Interbreed Sires Progeny – 1st Bowenfells Angus,2nd Seymour Droughtmasters, 3rd Ruby Ridge Angus

Junior Judges/Paraders

Stud Beef Judges Under 12 Years – 1st Ryan Gould, 2nd Henry Knight, 3rd Danny Gould

Stud Beef Judges 12 - 14 years - 1st Bronte Cramb, 2nd Georgie Plowman, 3rd Brian Smith

Byron Brunner, Aidan Dotter, Georgie Plowman, Aylah Knight - 12-14 years Prime Cattle Judges

Byron Brunner, Aidan Dotter, Georgie Plowman, Aylah Knight - 12-14 years Prime Cattle Judges

Stud Beef Judges 15 - 25 years – 1st Georgia Graham, 2nd Lauren Kelly, 3rd Kasey Beddows

Stud Beef Handlers Under 12 Years – 1st Ryan Gould, 2nd Danny Gould, 3rd Will Webber

Stud Beef Handlers 12 - 14 years – 1st Matt Kelly, 2nd Georgia Graham, 3rd Chloe Plowman

Stud Beef Handlers 15 - 25 years – 1st Joshua Hargrave, 2nd Blake Rae, 3rd Courtney Fleming

Prime Beef Judges Under 12 Years – 1st Ryan Gould, 2nd Hayley Beasley, 3rd Danny Gould

Prime Beef Judges 12 - 14 years -1st Georgie Plowman, 2nd Byron Brunner, 3rd Aidan Dotter

Prime Beef Judges 15 - 25 years – 1st Emily Kinsella, 2nd Stephanie Rose, 3rd Joshua Hargrave

Aa

From the front page

Sponsored by